Başarı faktörleri girişimcinin iş  yaşamındaki başarı şansını gösterir

BJB-Kurallara uymakta ve disiplinli çalışmakta hiç zorlanmam. İnsan sevse de, sevmese de, işini sonuna kadar ve düzgün yapmalıdır.

 
 
 
 
 

BEA-Herkesin derdi kendine yetiyor. Kimse kusura bakmasın ama herkesin derdiyle uğraşamam.

 
 
 
 
 

BAB-Plan program benim hayatıma işlemiştir. Her işim randevu iledir, boşa vakit harcamam, harcatmam. Elbiselerimi akşamdan hazırlarım. Bavulumda her şeyin yeri bellidir. Hiçbir ödememi unutmam.

 
 
 
 
 

BKB-Yorulmak benim sözlüğümde yoktur. Enerjim yüksektir, uykusuz geceler, fiziksel yorgunluklar beni yapmayı kafama koyduğum işten alıkoyamaz.

 
 
 
 
 

BKA-Çabuk yorulurum. Bazen güne yorgun başlıyorum, yaptığım işten hayır gelmiyor. En iyi tatil benim için uzanıp hiçbir şey yapmamak.

 
 
 
 
 

BNA-Herkese kayıtsız şartsız güvenmek gibi bir yaklaşımım yoktur. Benim için çalışan herkesi izlerim, hataları çıkmadan yakalamak isterim.

 
 
 
 
 

BRB-Herkes hak ettiği ile yetinmeli. Birinden bir şey istemeden önce de iki kere düşünürüm. Ama kimsenin de bende hakkı kalmaz.

 
 
 
 
 

BUA-Her işimi kendim halletmek isterim. Birilerinin yardımına muhtaç olduğum zaman kendimi kötü hissederim.

 
 
 
 
 

BOB-Sözümde durmak benim prensibimdir. Ne pahasına olursa olsun sözümü tutarım. Bazı durumlarda zaaf haline geliyor, birine söz verdim diye çok daha önemli işlerimi erteliyorum.

 
 
 
 
 

BSA-İnsanlarla konuşmak benim için doğal ve gerekli bir ihtiyaç. Sohbeti severim.

 
 
 
 
 

BCA-Parayla hiç işim olmaz. Hesaplı biri hiç olamadım. Elime geçen parayı bile güvendiğim bir yakınıma veririm, masrafları o görür.

 
 
 
 
 

BHA-İstediğim şeyler genelde gerçekleşmiyor. Belki de yapamayacağım şeyleri istiyorumdur.

 
 
 
 
 

BMA-Hayatta en küçük şey için bile uğraşmak zorunda kalmak beni yoruyor. Herkes sanki çalışarak mı sahip oluyor? İşlerin kolay yolu da olmalı.

 
 
 
 
 

BMB-Benim için başarmak temel bir mutluluk kaynağıdır. Sorun çıktığında canım sıkılmaz, tersine başarma fırsatı çıktı diye sevinirim.  Bazen galiba kendimi kaptırıyorum, tavlada kaybetmeye bile dayanamıyorum.

 
 
 
 
 

BLB-Ben “durumdan vazife çıkaran”lardanım. İş verilmesini beklemem, durum neyi gerekiyorsa yaparım.

 
 
 
 
 

BNB-Aksi ortaya çıkana kadar herkese güvenirim. Bence herkes bir şans verilmeyi hak eder, çoğu da bunu iyi kullanır.

 
 
 
 
 

BBB-Zamanlama konusunda iyiyimdir. Hiç bir zaman geç kalmam, uçağı vapuru kaçırmam. İşlere zamanında başlar zamanında bitiririm.

 
 
 
 
 

BEB-Nedense herkes gelip derdini bana açıyor, Marko Paşa’ya döndüm. Elimden geldiğince herkese akıl veriyorum.

 
 
 
 
 

BFB-Kendi düşüncelerimi başkalarına genelde kabul ettiririm. Tabi herkese farklı yaklaşım gerekiyor. Kimine söylüyorsun yapıyor, kimine ağam paşam demek gerekiyor.

 
 
 
 
 

BGA-Hayatta beni hep istediğim şeylerden alıkoyan birileri oldu.

 
 
 
 
 

BTB-Kendine özen gösteren biriyimdir. Kıyafetimin hep düzgündür. Spora zaman ayırırım, sağlığıma dikkat ederim, düzenli kontrole giderim.

 
 
 
 
 

BHB-Benim de eksiklerim var. Sınırlarımın olduğu, neyi yapabileceğim konusunda açık fikirliyimdir. Yapamayacağım işi başkalarına bırakırım, danışmanlık da alırım, ortaklık da yaparım.

 
 
 
 
 

BDB-İnsanların elektriğini alabiliyorum. İyi niyetli mi, kötü niyetli mi sezebiliyorum. Benim için imza değil kimin attığı önemlidir.

 
 
 
 
 

BDA-Kişilere değil ne yaptıklarına dikkat ederim. Örneğin her gün gittiğim lokantanın garsonunu sokakta görsem tanımakta zorlanırım.

 
 
 
 
 

BSB-Boş konuşmayı da sevmem, gevezeleri de. Özellikle işim hakkında kesinlikle ilgisiz kişilerle tek kelime konuşmam.

 
 
 
 
 

BJA-Katı kurallara hiç gelemem. İş için kendimi sıkıntıya sokamam. Kurallar anlamsız gelirse uygulamam.

 
 
 
 
 

BIA-Beklemeye hiç gelemem. Hiçbir şey yapmadan öyle durmak bana göre değil, duramam harekete geçerim.

 
 
 
 
 

BUB-Bir konuda yetersiz kaldığım veya ihtiyaç duyduğum zaman yardım istemekten utanmam, çekinmem, eğitim alırım, destek alırım.

 
 
 
 
 

BLA-Bana verilen işi yaparım ama durduk yerde bana iş verin demem. Hayatın anlamını çalışmakta bulanlara acıyorum.

 
 
 
 
 

BIB-Her şeyin zamanı var, ben beklemeyi bilirim. Sabreden derviş muradına ermiş. Zamanı gelince de aklıma koyduğumu yaparım.

 
 
 
 
 

BFA-Kimseye söz geçiremiyorum. Bağırıp çağırsam bile herkes gene bildiğini okuyor. Sanırım herkesi olduğu gibi kabul etmek gerek.

 
 
 
 
 

BCB-Hesabımı bilirim, gereksiz masraf yapmam, paramı istediğim şeylere harcarım. Ama cimri de değilim, gereken yere harcamaktan da çekinmem.

 
 
 
 
 

BPB-İstersem duygularımı hiç göstermeyebilirim. Sevinsem de, üzülsem de, kızsam da kılım kıpırdamaz, karşımdakinin kesinlikle fark etmemesini sağlayabilirim.

 
 
 
 
 

BRA-Bir şeyi istemek veya sahip olmak için mutlaka bedel ödemek veya haketmek gerekmemeli.  Hayat herkese istediğini vermeli.

 
 
 
 
 

BTA-İşten güçten kendime ayıracak zamanım kalmıyor. İnsanlar nasıl her gün spora, sosyal yaşama zaman buluyor şaşıyorum. Ben hasta olsam doktora gidene kadar kendiliğinden geçiyor.

 
 
 
 
 

BBA-Zamanlama konusunda biraz zayıfım. Hem işe, hem özel hayata yetişemiyorum. Beni tanıyanlar randevularıma gecikmemi artık kanıksadılar.

 
 
 
 
 

BOA-İnsan duruma göre tavır almayı bilmeli. Dünün koşullarında verilen sözler eğer bugünün koşullarında zarar ettiriyorsa kimse bunların yerine getirilmesi beklememeli. İnsan işinde kendi menfaatini korumalı.

 
 
 
 
 

BPA-Ben duygularımı gizleyemem. Ne düşündüğümü hemen belli ederim. Bir şeyi beğenirsem hemen söylerim, pazarlık edeceğim diye beğenmemiş gibi yapamam.

 
 
 
 
 

BGB-Yağmur yağdı demem, hava durumunu dinlemeliydim derim. Her durumda sorumluluğu üzerime almaktan çekinmem.

 
 
 
 
 

BAA-Fazla program yapamam, işleri akışına bırakırım. Herşeyi planlamaya kalkınca galiba biraz kafam karışıyor, zaten her iş olacağına varıyor.